גאולה גרוסמן
בלוג
כוחו של חיבוק

עד כמה שהסיפור הזה נשמע הזוי, הוא אמיתי לחלוטין!
קיריי ובריל נולדו ב- 17.10.1995, בבית חולים במסצ'וסטס. כל אחת מהתאומות שקלה כ-1 ק"ג בלידתה. למרות שקיריי עלתה מעט במשקלה בימים שלאחר לידה, בריל לא הצליחה. היא בכתה המון ונשימתה לא הייתה סדירה, מה שגרם לפניה להכחיל.
יום אחד בריל לא הפסיקה לבכות. האחות גייל, שהייתה בפגיה, ניסתה להרגיע אותה. היא החזיקה אותה, הביאה לאביה להחזיק אותה, עטפה אותה בשמיכה וליטפה ברכות את אפה, אך שום דבר לא הועיל.
לפתע היא נזכרה בהליך שנעשה באירופה. היא הניחה את בריל באינקובטור עם אחותה, קיירי. תוך שניות ספורות התכרבלו בריל וקיירי. רמת החמצן בדמה, שהיתה נמוכה להחריד, זינקה לפתע. היא החלה לנשום בקלות, הבכי הקודח הפסיק והצבע הוורדרד חזר לפניה. במהלך השבועות הבאים מצבה הבריאותי השתפר פלאים.
התאומות שרדו את ההתחלה הקשה שהיתה להן ותוך זמן מועט אף שוחררו לביתן עם הוריהן.


לחצו כאן כדי לקרוא באנגלית 
בעברית, ניתן למצוא ב- אתר ba-bamail.co.ilאפקט הפלצבו

ל"מכון דוידסון לחינוך מדעי" , יש מאגר נפלא של מאמרים המסבירים סוגיות מדעיות מורכבות בשפה פשוטה ומאירה.

באתר של המכון, ארז גרטי מהמחלקה לכימיה ביולוגית במכון ויצמן למדע, מסביר את המונח "אפקט הפלצבו". וכך הוא כותב:


כאשר אנו אומרים למישהו שחש ברע "הכל בראש" — אנחנו לפעמים לא יודעים עד כמה אנחנו צודקים. בעולם הרפואה הולכת ומוכרת בשנים האחרונות תופעה המוכרת בשם אפקט הפלצבו, אשר בה טיפול בתרופת דֶמֶה (אֵינבּו) גורמת לשיפור המיוחל במצב, בין אם במקרים פשוטים של כאבים ולפעמים עד מקרים של שיפור במצב דלקות זיהומיות או אפילו גידולים סרטניים. מה שמדהים באפקט הזה הוא ששתי תרופות בעלות הרכב כימי זהה אך מיתוג/צורה/צבע או שם שונים יתנו תוצאות שונות ולעיתים הפוכות.בהמשך, גרטי מציג סרטון המסביר על אפקט הפלצבו ונותן דוגמאות למוזרות המדהימה שלו.
כדאי לצפות! 

לחץ כאן לצפיה>>
הריפוי המופלא של אדון רייט

ב-1957, אדון רייט הגיע לקליניקה של Dr. Bruno Klopfer ,כשהוא סובל מסרטן מסוג lymphosarcoma. הסרטן היה עמיד לכל התרופות שהיו ידועות בתקופה ההיא.

ד"ר קלופפר סיפר:

גידולים מפלצתיים בגודל תפוזים הופיעו אצל מר רייט בצוואר, בבתי השחי, במפשעה, בחזה ובחלל הבטן. הטחול והכבד היו ענקיים. הניקוז הטבעי של בית החזה היה חסום, והצוות נאלץ להוציא מבית החזה עד שני ליטרים נוזלים פעם ביומיים. הוא היה מחובר למכונת חמצן, והתרשמנו שהוא במצב סופני, וכל מה שיכולנו לעשות הוא לתת חומרים מרדימים כדי לעזור לו בדרכו האחרונה.

באותה עת, חוקרים בקליניקה של ד"ר קלופפר בדקו תרופה חדשה ומבטיחה, krebiozen שמה . איכשהו, מר רייט גילה זאת והתחנן להיכלל במחקר, למרות שלא ענה לקריטריונים בגלל מצבו הקשה. מר רייט תלה תקוות רבות בקרביוזין, עליו קרא כתבות נלהבות בעיתונות. תחנוניו הועילו והוא התקבל למחקר.

היה צורך ליטול  קרביוזן 3 פעמים בשבוע. המנה הראשונה ניתנה ביום ו'. כאשר המטופלים חזרו לקליניקה ביום ב', כולם היו ללא שינוי או עם החמרה – למעט מר רייט. כתב ד"ר קלופפר:
הגידולים נמסו כמו כדורי שלג בתנור; תוך ימים ספורים, הם איבדו מחצית מגודלם! תוך 10 ימים מר רייט היה נקי לחלוטין. הוא עזב את בית החולים וחזר לתחביבו האהוב, טיסה.

כעבור חודשיים, התחילו להופיע בעיתונות דו"חות וביקורות שהטילו ספק בכוחו של קרביוזין. מר רייט נתקף דאגה, ולימים השתכנע שהקרביוזין אינו אפקטיבי. לאחר 2 חודשי בריאות, הסרטן חזר במלוא עוצמתו.

ד"ר קלופפר החליט לנסות צעד נועז. בסמכותיות, הוא הורה למר רייט לא להאמין לעיתונאים.
קרביוזין, טען ד"ר קלופפר, הוא תרופה  מצויינת, שהושמצה לאחר מספר כישלונות, שנגרמו עקב שימוש בקרביוזין שהתקלקל.  חיי המדף של תרופה זו קצרים ממה שחשבו. חובה להשתמש אך ורק בקרביוזין טרי. למזלך, מר רייט, בדיוק קיבלנו קרביוזין טרי, בעוצמה כפולה!
(ב-1957, רופאים עדיין יכלו להפעיל תרמיות כאלו, "לטובת החולה", מבלי לחשוש מתביעות(
מר רייט שש לנסות שוב. בטקסיות רבה, ד"ר קלופפר הזריק לחולה הסופני מים טהורים.
קלופפר סיפר:

הפעם, ההחלמה היתה דרמטית עוד יותר. הגידולים נמסו, הנוזלים נעלמו, ורייט קם על רגליו ואף חזר לטוס.

ה"טיפולים" המשיכו, ומר רייט נשאר ללא סימפטומים במשך חודשיים.
אולם, לאחר תקופה זו, הסתדרות הרופאים האמריקאית הודיעה רשמית שמחקרים קבעו, ללא כל ספק, שקרביוזין הוא חסר תועלת לחלוטין. תוך ימים ספורים, מר רייט התאשפז במצב אנוש.

קלופפר סיים:
אמונתו נעלמה, תקוותו נגוזה, ותוך יומיים מר רייט נפטר.
גאולה גרוסמן  052-4317482